Hava Ambulansı Operasyonu

GÖKSAR: Hava Ambulans Operasyonu

T.C. Sağlık Bakanlığı bünyesinde yürütülen hava ambulansı hizmetini, Ağustos 2013’te Saran Havacılık ile THK Gökçen Havacılık ortaklığında kurulan GÖKSAR firması üstlenmiştir.

Kamu sağlığı alanında dev bir adım olan ve Saran Havacılık’ın pilot ortak konumunda olduğu projede; Ankara, İstanbul, Erzurum, Diyarbakır, Antalya, İzmir, Trabzon, Adana, Afyon, Ankara, Bursa, Çanakkale, Kayseri, Konya, Samsun, Malatya ve Van’da ayrıca gerektiğinde yurt dışında da olmak üzere toplam 17 (+2 yedek) helikopter ile havadan hasta nakil operasyonu sağlanmaktadır.

Saran Havacılık ve THK Gökçen Havacılık ortaklığıyla Türkiye’de 17 farklı bölgede hayata geçirilen hava ambulansı hizmeti, kara yoluyla ulaşımın güç olduğu alanlarda gözlenen acil sağlık desteği gereksinimlerine, hızlı ve etkin destek sunmaktadır.

Acil Sağlık Hizmetler Genel Müdürlüğü’ne bağlı 112 çağrı merkeziyle sağlanan entegrasyon sonucu, ambulans talebiyle gelen çağrılar en kısa sürede değerlendirilmekte ve birkaç dakika içinde hava ambulansı olay yerine gitmek üzere havalanmaktadır.

Ambulans helikopter operasyonunda Saran Havacılık’ın temel hedefi, teknolojinin sağladığı olanaklarla hızlı ve konforlu profesyonel sağlık destek hizmeti sunmaktır. Amaç, “HEMS operasyonu” olarak adlandırılan bu hizmetlerin tüm Türkiye’de yaygınlaştırılması, geliştirilmesi ve halkımıza yüksek teknolojiye sahip hava araçlarıyla dünya standartlarında sağlık hizmeti sunulmasıdır.